Translate
sobota, 29 grudnia 2012
Zapiekane risotto w krokiecie
Składniki:
Farsz:
2 woreczki ryżu
1 słoik marchewki z groszkiem (zamiast tego można ugotować groszek z marchewką)
20 dkg mięsa mielonego
Kilka plastrów żółtego sera
sól
pieprz
Krokiety:
mleko
jajka
mąka
bułka tarta
sól
pieprz
Przygotowanie:
Z mąki, jajka i mleka pieczemy naleśniki. Ilość produktów zależy od tego ile chcemy upiec naleśników.
Na niewielkiej ilości tłuszczu posmażamy mięso, w osobnym garnku gotujemy ryż. Mieszamy ryż z mięsem, marchewką i groszkiem. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na naleśnik kładziemy plaster sera żółtego oraz przygotowany farsz. Zawijamy naleśnik. Panierujemy go po kolei: w mące, jajku, bułce tartej. Smażymy na tłuszczu z każdej strony na złoto-brązowy kolor. Podajemy np. z zupą grzybową lub też zjadamy bez dodatków :)
Smacznego!
sobota, 22 grudnia 2012
Lekki deser z sercem
Bardzo prościutki deser a'la ptasie mleczko :)
Składniki:
2 galaretki owocowe (jedna czerwona, druga dowolny kolor, ja wybrałam zielony)
1 serek homogenizowany wanilliowy
około 200 gr herbatników (lub innych ciastek)
100 gr rozropionego masła
Przygotowanie:
Galaretkę czerwoną przygotowywujemy według przepisu na opakowaniu dając trochę mniej wody. Przelewamy do dość płaskiego pojemnika i wstawiamy do lodówki na czas stężenia. Przygotowywujemy drugą galaretkę (np w garnku). Czekamy aż zacznie tężęć. Z perwszej gotowej galaretki wyciskamy kształty (ja użyłam foremek do ciasteczek). Powstały kształt przekładamy do pojemniczka w którym powstanie nasz deser (u mnie kubeczek po lodach). Kiedy druga galaretka zacznie tężeć, dodajemy serek homogenizowany i miksujemy około 1 min. Powstałą masą zalewamy nasz galaretkowaty kształt, zostawiając od góry około 2-3 cm miejsca. Wstawiamy do lodówki.
Rozkruszamy herbatniki na miazgę (można użyć malaksera lub wałka do ciasta). Mieszamy z roztopionym, przestudzonym masłem. Powstałą masę przekładamy w wolne miejsce na naszym deserku. Wstawiamy do lodówki na około 20 min.
Wyciągamy nasz deser do góry nogami na talerz! Możemy udekorować w dowolny sposób. Ja użyłam czekolady.
Smacznego!
czwartek, 20 grudnia 2012
Majonezowo-serowe kotleciki z kurczakiem
Składniki:
1 duży filet z kurczaka (około 0,5 kg), może być mniejszy podwójny
3 duże łyżki majonezu, nalepiej Majonezu Kieleckiego
3 duże łyżki mąki
3 jajka
około 10 dkg sera żółtego (startego)
sól
pieprz
natka pietruszki
posiekany koperek
opcjonalnie tymianek
Przygotowanie:
Majonez, mąkę, jajka, starty ser żółty oraz przyprawy mieszamy razem na gładką masę. Dodajemy pokrojony w kostkę filet z kurczaka. Nakładamy łyżką powstałą masę na rozgrzany tłuszcz, tworząc nieduże kotleciki. Smażymy z obu stron na złoto-brązowy kolor. I gotowe!
Smacznego!
środa, 19 grudnia 2012
Pulpeciki drobiowe w sosie koperkowym
Składniki:
1 podwójny filet z kurczaka (lub 2 pojedyńcze)
1 marchew
sól
pieprz
vegeta lub ziarenka smaku lub 1/3 kostki rosołowej
koperek
śmietana
mąka
1 jajko
Przygotowanie:
Filet z kurczaka gotujemy razem z marchewką (filet można pociąć na mniejsze kawałki). Ugotowane mięso wraz z marchewką mielimy w maszynce do mięsa. Dodajemy jajo, sól, pieprz. Formujemy małe kuleczki. Do gotującej się wody z dodatkiem kostki rosołowej (najlepiej warzywnej) wrzucamy nasze pulpeciki. Gotujemy około 10-15 min. Wyciągamy gotowe pulpety a z wywaru robimy sos. Śmietanę mieszamy z mąką i dodajemy do wywaru. Jeśli sos będzie za gęsty, rozcieńczamy wodą. Na końcu wrzucamy posiekany koperek, mieszamy i wyłączamy kuchenkę. Gotowym sosem polewamy pulpety. Podajemy z ziemniakami lub ryżem.
Danie to jest lekkie i dietetyczne, więc z czystym sumienie możemy podawać dzieciom.
Mała porada: zamiast koperku można dodać 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego. Wtedy mamy sos pomidorowy.
Smacznego!
poniedziałek, 17 grudnia 2012
Roladki schabowe
Składniki:
1 kotlet schabowy na jedną osobę
Marchew
Seler
Ser żółty
Ogórek kiszony
Śmietana
Musztarda
Sól
Pieprz
Tymianek
Cząber ogrodowy
Papryka mielona słodka
1-2 ząbki czosnku
pół cebuli
masło
mąka
Przygotowanie:
Kotlety dobrze robić. Delikatnie osolić, posmarować musztradą. Marchew, seler, ser żółty i ogórek kiszony pokroić na paseczki. Ułożyć po jednym paseczku na kotlecie i zawijać. Aby roladki się nie rozwinęły, obwiązać je nitką.
W rondelku roztopić masło, włożyć roladki, delikatnie obsmażyć z każdej strony. Dodać cebulę, czosnek oraz pozostałe przyprawy oprócz śmietany i mąki. Dusić na wolnym ogniu 30-40 min. Roladki wyciągnąć, z tego co pozostanie w rondlu tworzymy sos. Śmietanę z mąką i odrobiną zimnej wody dobrze mieszamy, aby nie powstały grudki. Mieszankę dodajemy do sosu w rondlu cały czas mieszając i gotujemy około minuty. Gotowym sosem polewamy roladki.
Roladki doskonałe z ziemniakami i buraczkami. Smakują również na zimno.
Smacznego!
niedziela, 16 grudnia 2012
"Chwila zapomnienia"
Czasem są takie chwile, że w kuchni zaczynamy tworzyć, niczym malarz na płótnie, lub poeta na papierze. Tak też ostatnio ze mną było. Co prawda, wiersze u mnie także powstają, ale tym razem była to "poezja" kulinarna.
Deser ten nazwałam "Chwilą zapomnienia". A może Wy macie lepszy pomysł na nazwę?
Składniki:
"Ciasto"
0,5 litra mleka
6 łyżek kaszki manny (błyskawicznej)
4-5 łyżek budyniu (waniliowy lub inny, wtedy nasz deser będzie mieć inny kolor)
4 łyżeczki cukru
Posypka
prażona skórka pomarańczy (może być także cytryny lub limonki)
posiekane orzechy
kokos
można opcjonalnie rozkruszone herbatniki
Lukier
15 dkg cukru pudru
2-3 łyżki soku z cytryny
1-2 łyżki gorącej wody
Przygotowanie
Do gotującego się mleka wsypujemy powoli mieszankę z manny, budyniu i cukru. Powoli mieszamy aby nie zrobiły się grudki. Czas gotowania to czas gotowania kaszki manny (z reguły 3-5 min). Przygotowaną "masę" lub "ciasto" (jak kto woli to nazywać), przekładamy do pojemniczków (mogą być różne kształty, ja wykorzystałam pojemniczek po lodach). Czekamy aż przestygnie. Następnie przekładamy nasz deser z pojemnika na talerz.
Przygotowywujemy lukier. Wszystkie składniki mieszamy razem. Co do cukru pudru jest to ilość przybliżona, gdyż możemy potrzebować go w rzeczywistości mniej lub więcej niż w przepisie. Polewamy nasz deser i posypujemy przygotowaną posypką.
Mała porada: Do lukru możemy dodać dowolny barwnik spożywczy, uzyskując wtedy piękny kolor! Nasz deser nabierze wtedy osobistego "uroku".
Smacznego!
środa, 12 grudnia 2012
Gargamelki, paluchy drobiowe z sałatką
1 kg ziemniaków
1 jajko
mąka
1 filet z kurczaka lub indyka
2 duże pomidory
1 zielony ogórek
1 żółta papryka
śmietana
zielona sałata
szczypiorek
natka pietruszki
sól
pieprz
vegeta lub ziarenka smaku
papryka mielona (słodka lub ostra)
zioła prowansalskie
opcjonalnie inne przyprawy według uznania
olej
Gargamelki:
Ugotowane, ostudzone ziemniaki rozgniatamy lub przeciskamy przez praskę. Dodajemy jajko i mąkę. wyrabiamy na gładką masę. Odrywamy kawałki masy (można to widelcem robić) i wrzucamy na gorący olej. Uwaga! Bardzo szybko się opiekają.
Paluchy drobiowe:
Filet z kurczka (indyka) pozbawiamy wszelkich błonek, chrząstek, itp. Następnie kroimy go w podłużne paski. Przygotowywujemy mieszankę ziół i przypraw, mieszając je razem (vegeta, pieprz, papryka, zioła prowansalskie i inne przyprawy według uznania). Przygotowane wcześniej paski z fileta, panierujemy w przyprawach i smażymy na wolnym ogniu (lub w pergaminie bez tłuszczu).
Sałataka:
Pomidory, ogórek i paprykę kroimy w kostkę, solimy, odstawiamy na 10 min. Później, odlewamy nadmiar wody, dodajemy śmietanę i doprawiamy do smaku.
Na talerzu układamy liście sałaty do których nakładamy sałatkę. Obok kładziemy usmażone gargamelki oraz paluchy drobiowe. Gotowe!
Smacznego!
poniedziałek, 10 grudnia 2012
Ryż curry z piersią kurczaka w ziołach z płatami marchewkowymi
2 torebki ryżu
2 piersi z kurczka
1 opakowanie Papirus Winiary
2 marchewki lub więcej
1 płaska łyżeczka curry
sól
sałata, pomidorki koktajlowe do dekoracji
Gotujemy ryż z solą i curry. Piersi z kurczaka pieczemy według instrukcji na opakowaniu. Obieraczką do warzyw, obieramy marchew i dalej tym samym "urządzeniem" tworzymy płaty marchewkowe. Do niedużego kubeczka (ja wykorzystałam po lodach) dajemy ugotowany ryż. Lekko wystukujemy na talerz. Posypujemy natką pietruszki. Na liściu sałaty kładziemy przygotowane mięso. Dodajemy marchewkę jako surówkę. Ozdabiamy połówkami pomidorków i bierzemy się do jedzenia! :)
Smacznego!
niedziela, 9 grudnia 2012
Parówki w cieście z warzywami i serem
Na początek coś bardzo prostego.
Ciasto naleśnikowe:
mleko (około szklanki)
1 jajko
mąka (szklanka)
sól
Mieszamy składniki. Ciasto ma być lekko lejące. Dodajemy według uznania parówki pokorojone w talarki, podsmażoną cebulkę, paprykę (kolorową) pokrojoną w kostkę. Można dodać także brokuła lub inne warzywa. Dodajemy posiekany szczypior, natkę pietruszki. Ilość dodanego startego żółtego sera zależy od waszych upodobań. Doprawić do smaku solą, pieprzem lub dla smakoszy ostrych potraw pieprz cayenne. Smażymy z obu stron na złoto-brązowy kolor. Smakuje na ciepło i na zimno.
Smacznego!!!
Subskrybuj:
Posty (Atom)