Niezwykłe połączenie...gotowane ziemniaki i ser biały. I z tego właśnie połączenia wyszły pyszne i proste kotleciki. Może je jeść same lub serwować z sosem, np. pomidorowym lub grzybowym. Zapraszam po przepis.
Składniki:
1/2 kg ziemniaków
25 dkg sera białego (najlepiej półtłusty)
1 jajko
3-4 łyżki mąki pszennej
1-2 małe cebule
bułka tarta
sól
biały pieprz
olej rzepakowy do smażenia
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać, ugotować w lekko osolonej wodzie, wystudzić. Przecisnąć przez praskę. Dodać jajko oraz przeciśnięty przez praskę ser biały. Cebulę pokroić w kostkę, lekko zeszklić. Dodać do ziemniaków i sera. Dodać mąkę, sól oraz pieprz. Wymieszać wszystko. Z powstałej masy formować niewielkie kotleciki, obtoczyć w bułce tartej i smażyć na oleju na złoto-brązowy kolor. Gotowe!
Smacznego!
Translate
piątek, 20 grudnia 2013
piątek, 13 września 2013
Ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką
Składniki:
1/2 kg mąki pszennej
6 dag drożdży
1 szkl. cukru
1 szkl. mleka
4 żółtka
12 dag masła lub dobrej margaryny
cukier waniliowy
szczypta soli
około 1 kg śliwek
Kruszonka:
125 dag masła
10 dag cukru pudru
szczypta soli
20 dag mąki
Przygotowanie:
Drożdże rozkruszyć, a następnie rozetrzeć z 4-5 łyżeczkami cukru. Gdy się rozpłyną, wlać do nich ciepłe mleko. Wymieszać.
Mąkę przesiać do miski ( w środku zrobić zagłębienie). Wsypać szczyptę soli, wlać drożdże z mlekiem, dodać żółtka, pozostały cukier oraz cukier waniliowy. Dokładnie wyrobić. Kiedy ciasto zacznie odstawać od ścian naczynia, wlać ciepłe, ale nie gorące roztopione masło. Ponownie wyrobić. Wyrobione ciasto przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Śliwki wypestkować i przekroić na ćwiartki wzdłuż. Z przygotowanych składników na kruszonkę zagnieść kruchą masę.
Kiedy ciasto drożdżowe podwoi swoją objętość wyłożyć je na blachę wysmarowaną tłuszczem i obsypaną mąką. Ciasto równomiernie rozłożyć, na wierzch układać śliwki, rozkruszyć kruszonkę. Ponownie przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na około 20 min.
Nagrzać piekarnik do 220 stopni Celcjusza. Zdjąć ściereczkę i piec ciasto w piekarniku 25-30 min. Gotowe!
Smacznego!
wtorek, 25 czerwca 2013
Rolada biszkoptowa z kremem malinowym
Składniki:
Ciasto:
130 g mąki pszennej
70 g mąki ziemniaczanej
6 jajek
120 g cukru
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Krem śmietankowy:
0,5 l śmietanki 30%
Masa śmietankowa-malinowa firmy Dr.Oetker
Przygotowanie:
Mąkę pszenną przesiać. Obydwa rodzaje mąki dobrze wymieszać. Z jajek oddzielić żółta od białek. Żółtka ubić z połową cukru, domieszać połowę mąki. Białka z jajek lekko posolić, ubić na sztywną pianę, dodać pozostały cukier i ubijać, aż piana stanie się gęsta. 1/3 piany wymieszać z resztą mąki i dodać do masy jajecznej. Następnie dodać pozostałą pianę i dobrze wymieszać. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i rozsmarować ciasto. Uwaga! Blacha musi być duża! Wstawić do piekarnika nagrzanego do 240 stopni Celsjusza i piec ok. 8 minut! Upieczone ciasto przełożyć na lekko wilgotną, czystą ściereczkę papierem do góry. Zdjąć papier i również przykryć lekko wilgotną ściereczką. Wystudzić.
Przygotować krem według instrukcji na opakowaniu.
Posmarować ciasto kremem i zwinąć w rulon, pomagając sobie ściereczką. Z góry można, ale nie trzeba smarować. Ja posmarowałam, aby wyglądało ciekawie. Udekorować owocami. Przechowywać w lodówce, kroić w skośne plastry. Gotowe!
Smacznego!
Owocowa niespodzianka pod bezową chmurką
Składniki:
50 dag rabarbaru
2-3 duże jabłka (niezbyt słodkie)
laska wanilii (opcjonalnie olejek waniliowy)
1,5 szklanki mąki pszennej
4 jajka
1/2 kostki masła lub dobrej margaryny
1,5 szklanki cukru
6 płaskich łyżek mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
Przygotowanie:
Mąkę pszenną wymieszać z proszkiem do pieczenia. Z jajek oddzielić żółtka od białek. Białka wstawić do lodówki, a żółtka dodać do mąki. Dodać także masło pokrojone w kostkę. Dodać pół szklanki cukru oraz sól. Zagnieść ciasto. Uformować kulę, zawinąć we folię i wstawić do lodówki na 30 min.
Rabarbar oczyścić, odciąć liście, a resztę pokroić w kostkę. Jabłka obrać ze skórki, wyciąć gniazda nasienne, a resztę pokroić w kostkę. Wymieszać z rabarbarem. Laskę wanilii rozciąć, delikatnie nożem zeskrobać rdzeń. Owoce wymieszać z rdzeniem wanilii. UWAGA!! Jeśli nie mamy laski wanilii, wymieszane owoce skrapiamy olejkiem waniliowym. Mieszamy.
Schłodzone ciasto cienko rozwałkować. Tortownicę smarujemy tłuszczem, spód i brzegi formy wylepiamy ciastem. Widelcem, gęsto nakłuwamy ciasto (aby nie powstały wybrzuszenia podczas pieczenia). Do wylepionej ciastem tortownicy, wsypujemy owoce.
Białka miksujemy na sztywną pianę, dodajemy cukier i dalej miksujemy, aż piana stanie się gęsta. Wsypujemy do masy białkowej mąkę ziemniaczaną i łyżką delikatnie mieszamy. Masę wykładamy na owoce.
Ciasto pieczemy w piekarniku w 175 stopniach Celcjusza około 65 minut.
Po wystudzeniu, można posypać cukrem pudrem i udekorować świeżą melisą.
Gotowe!
Smacznego!
piątek, 24 maja 2013
Rolada biszkoptowa z kremem śmietankowym
Składniki:
Ciasto:
120 g mąki pszennej
70 g mąki ziemniaczanej
10 g prawdziwego kakao w proszku
6 jajek
120 g cukru
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Krem śmietankowy:
0,5 l śmietanki 30%
Masa śmietankowa firmy Dr.Oetker
Przygotowanie:
Mąkę pszenną przesiać. Obydwa rodzaje mąki oraz kakao dobrze wymieszać. Z jajek oddzielić żółta od białek. Żółtka ubić z połową cukru, domieszać połowę mąki. Białka z jajek lekko posolić, ubić na sztywną pianę, dodać pozostały cukier i ubijać, aż piana stanie się gęsta. 1/3 piany wymieszać z resztą mąki i dodać do masy jajecznej. Następnie dodać pozostałą pianę i dobrze wymieszać. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i rozsmarować ciasto. Uwaga! Blacha musi być duża! Wstawić do piekarnika nagrzanego do 240 stopni Celsjusza i piec ok. 8 minut! Upieczone ciasto przełożyć na lekko wilgotną, czystą ściereczkę papierem do góry. Zdjąć papier i również przykryć lekko wilgotną ściereczką. Wystudzić.
Przygotować krem według instrukcji na opakowaniu.
Posmarować ciasto kremem i zwinąć w rulon, pomagając sobie ściereczką. Z góry można, ale nie trzeba smarować. Ja posmarowałam, aby wyglądało ciekawie. Udekorować owocami. Przechowywać w lodówce, kroić w skośne plastry. Gotowe!
Porada! Jako krem można użyć zwykłej bitej śmietany z dodatkiem żelatyny i owoców, np. malin, lub konfitury.
Smacznego!
czwartek, 16 maja 2013
Bananowo-czekoladowe muffiny
Pycha...po prostu pycha!!
Składniki:
260 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
1 łyżeczka cynamonu
4 łyżki kakao w proszku
1 jajko
140 g cukru (najlepiej brązowego, ale biały też może być)
100 g miękkiego masła
1/4 l maślanki naturalnej
2 dojrzałe banany
Przygotowanie:
Piekarnik podgrzać do temperatury 180 stopni Celcjusza. Mąkę przesiać do naczynia i wymieszać z proszkiem do pieczenia, sodą, cynamonem oraz kakao. W drugim naczyniu roztrzepać jajko trzepaczką. Dodać cukier, masło, maślankę i dobrze wymieszać. Banany obrać, rozgnieść widelcem i dodać do masy jajecznej. Wymieszać. Do masy mokrej dodawać mieszkankę suchą (mączną) i wymieszać. Napełnić foremki ciastem. Piec w piekarniku 20-25 minut. Wyjąć muffiny z piekarnika i pozostawić w formie jeszcze 5 minut. Wyjąć z formy, ostudzić. Gotowe!
Porada: Muffiny można przekroić i napełnić kremem czekoladowym lub słodkim twarożkiem. Albo posypać po prostu cukrem pudrem.
Smacznego!
Muffiny z pomidorami, mozarellą i świeżą bazylią
Muffinki kojarzą się nam głównie z słodką przekąską, ale tym razem zrobiłam zdrową przekąskę i nie na słodko. Użyłam pomidory, mozarellę oraz świeżą bazylię. Idealne na przekąskę lub drugie śniadanie, np. do pracy. Zapraszam
Składniki:
2 pomidory
1-2 ząbki czosnku
1 pęczek bazylii
1 mała cebula
100 g mozarelli
250 g mąki pszennej lub pełnoziarnistej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/4 łyżeczki soli
pieprz czarny
2 jajka
50 ml oleju (neutralnego, może być słonecznikowy)
1/4 l mleka
Przygotowanie:
Piekarnik podgrzać do temperarury 180 stopni Celcjusza. Pomidory umyć, pokroić w kostkę. Czosnek obrać i posiekać. Tak samo z cebulą, obrać i pokroić w drobną kostkę. Bazylię umyć i drobno posiekać. Mozarellę pokroić w kostkę.
Mąkę przesiać do naczynia i wymieszać z proszkiem do pieczenia, sodą, solą i pieprzem. Wymieszać czosnek, bazylię i cebulę z suchymi składnikami. Jaja roztrzepać w drugim naczyniu. Dodać olej, mozarellę oraz mleko. Dobrze wymieszać. Wsypać mieszankę z mąką, dodać pomidory i mieszać aż suche składniki staną się wilgotne. Napełnić ciastem foremki i posypać posiekaną bazylią. Piec na złoto-brązowy kolor. Wyjąć muffiny z piekarnika i zostawić w formie jeszcze przez 5 minut. Później wyjąć z formy i ostudzić lub podawać na ciepło. Gotowe!
Smacznego!
niedziela, 12 maja 2013
Czarno-białe muffiny
Dziś oddaję Wam przepis na proste muffinki czarno-białe! Smacznego!
Składniki:
250 g jajek (wychodzi 5 dużych jaj)
250 g cukru
250 g miękkiego masła
250 g mąki pszennej
40 g kakao w proszku
Przygotowanie:
Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni Celcjusza. Jajka utrzeć z cukrem (można miksować), dodawać po kawałku masła. Stopniowo dodawać mąkę, ciągle mieszając. Podzielić ciasto na dwie części. Do jednej części dodać kakao. Jeśli ciasto będzie zbyt gęste dodać trochę mleka. Do foremek nałożyć najpierw jasne, a później ciemne ciasto (do 2/3 wysokości foremek). Ostrożnie przeciągnąć trzonkiem łyżki lub drewnianym patyczkiem jasne ciasto na ciemne, tak aby powstał marmurek. Piec w piekarniku 20-25 minut na złoto-brązowy kolor. Wyjąć muffiny z piekarnika i zostawić w formie jeszcze przez 5 minut. Wyjąć z formy i ostudzić. Gotowe!
Smacznego!
sobota, 11 maja 2013
Domowa pizza!
Lubicie pizzę?? Ja tak. Dla Was mam pyszną domową pizzę, zrobioną przeze mnie. Jest naprawdę prosta! I smakuje wyśmienicie!! :)
Składniki:
ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka mleka (lub wody)
6 dkg świeżych drożdży
4 łyżeczki cukru
1 łyżeczka suszonego granulowanego czosnku
szczypta soli
pozostałe składniki:
30 dkg pieczarek
1 cebula
2 średnie pomidory
2 średnie ogórki kiszone
pół papryki np. czerwonej
20 dkg startego sera żółtego
parę łyżeczek koncentratu pomidorowego
przyprawa do pizzy lub kompozycja swoich ziół, np. bazylia, oregano, tymianek
Przygotowanie:
Do dużej miski przesiewamy mąkę. Drożdze rozcieramy z cukrem na płynną konsystencję Dodajemy do ciepłego mleka. Mieszamy. Całość wlewamy do mąki, dodajemy szczyptę soli oraz suszony czosnek. Zagniatamy ciasto. Odstawiamy w ciepłe miejsce. W tym czasie pieczarki obieramy ze skórki, kroimy w plasterki i podsmażamy razem z posiekaną cebulką. Pomidory oraz ogórki kroimy w plasterki lub kostkę jak kto woli. Paprykę kroimy w paseczki.
Ciasto przekładamy na dużą brytfankę, smarujemy koncentratem pomidorowym, układamy pieczarki, a później resztę składników. Posypujemy startym żółtym serem i przyprawami.
Pieczemy w piekarniku w 180 stopniach Celcjusza przez około 40-45 min. Gotowe!
Smacznego!
środa, 1 maja 2013
Prosty sernik na zimno
Składniki:
3 jaja
1 szkl cukru
2 opakowania serków homogenizowanych waniliowych
pół szkl mleka
3 łyżki żelatyny
200 g masła
galaretka owocowa w proszku (ja użyłam brzoskwiniowej)
biszkopty
Przygotowanie:
Z jajek oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem na jednolitą masę, tak aby cukier się rozpuścił. Dodać roztopione, ostudzone masło, wymieszać. Żelatynę rozpuścić w ciepłym mleku, wlać do przygotowanej masy. Ciągle mieszając, dodać serki homogenizowane. Białka z jajek ubić na sztywną pianę. Dodawać do masy serowej, delikatnie mieszając. W tortownicy ułożyć biszkopty. Przełożyć przygotowaną masę na biszkopty. Wstawić do lodówki na kilka godzin. Gdy masa całkowicie stężeje, zalać rozmieszaną, tężejącą galaretką owocową (przygotowaną według instrukcji na opakowaniu, dodając trochę mniej wody). Wstawić ponownie do lodówki. Gotowe.
Porada: Na masie serowej możemy poukładać kawałki owoców. I wtedy zalać galaretką.
Smacznego!
sobota, 6 kwietnia 2013
Mini pączki z serka homogenizowanego
Lubicie pączki? Nie chcecie czekać aż ciasto wyrośnie?? To dobrze trafiliście!! Oddaję Wam przepis na mini pączki, bez wyrabiania, bez czekania na wyrośnięcie. Jeśli tylko znajdziecie około pół godziny czasu, to będziecie mieć pełny talerz pysznych pączków! Zapraszam!
Składniki
300 g serka homogenizowanego waniliowego (wychodzą dwa opakowania)
1,5 szklanki mąki pszennej
3 jajka
1 łyżka cukru wanilinowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
olej do smażenia
cukier puder do posypania
Przygotowanie:
Miksujemy jajka z cukrem waniliowym, stopniowo dodajemy serek homogenizowany. Na końcu dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia. Wszystko razem miksujemy aż powstanie gładka, gęsta masa. W dużym rondlu lub patelni rozgrzewamy olej. Olej powinien mieć około 5-6 cm głębokości. Jedną łyżką nabieramy ciasto, drugą łyżeczką dosłownie zrzucamy ciasto na olej. Pieczemy z obu stron na złoto-brązowy kolor. Wyławiamy i kładziemy je na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Kiedy przestygną posypujemy cukrem pudrem. Gotowe!
UWAGA! Olej musi być bardzo dobrze rozgrzany, gdyż jeśli będzie zbyt zimny, pączki będą wchłaniać tłuszcz.
Smacznego!
Składniki
300 g serka homogenizowanego waniliowego (wychodzą dwa opakowania)
1,5 szklanki mąki pszennej
3 jajka
1 łyżka cukru wanilinowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
olej do smażenia
cukier puder do posypania
Przygotowanie:
Miksujemy jajka z cukrem waniliowym, stopniowo dodajemy serek homogenizowany. Na końcu dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia. Wszystko razem miksujemy aż powstanie gładka, gęsta masa. W dużym rondlu lub patelni rozgrzewamy olej. Olej powinien mieć około 5-6 cm głębokości. Jedną łyżką nabieramy ciasto, drugą łyżeczką dosłownie zrzucamy ciasto na olej. Pieczemy z obu stron na złoto-brązowy kolor. Wyławiamy i kładziemy je na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Kiedy przestygną posypujemy cukrem pudrem. Gotowe!
UWAGA! Olej musi być bardzo dobrze rozgrzany, gdyż jeśli będzie zbyt zimny, pączki będą wchłaniać tłuszcz.
Smacznego!
środa, 20 marca 2013
Wiosenna sałatka z sosem śmietanowo-majonezowym
Znudziła mi się już ta zima całkowicie, a Wam?? Dlatego aby poczuć trochę wiosny, zrobiłam pyszną wiosenną sałatkę. Zapraszam!
Składniki:
mała kapusta pekińska
dwa duże pomidory
kilka rzodkiewek (4-6 szt)
średni ogórek zielony
pół papryki żółtej
pół papryki czerwonej
mała cebula
sos:
3 łyżki śmietany
3 łyżki majonezu
pół łyżeczki posiekanego koperku
pół łyżeczki tymianku
sól
pieprz
cukier
łyżeczka soku z cytryny
pęczek zielonej cebulki
Przygotowanie:
Kapustę poszatkować, pomidory, paprykę, rzodkiewki, cebulę pokroić w kosteczkę. Ogórka obrać ze skórki i także pokroić w kosteczkę. Wszystko razem wymieszać. Przygotować sos: wymieszać śmietanę z majonezem, dodać przyprawy, oprócz cebulki. Polać warzywa, wymieszać. Posiekać zieloną cebulką, posypać sałatkę. Gotowe!
Smacznego!
sobota, 16 marca 2013
Ryżowo-mięsne kotleciki z serem żółtym
Zbyt mało mięsa i chęć na kotlety...?? Nic straconego, zapraszam na kotleciki z ryżu, mięsa i sera żółtego. Są naprawdę pyszne...
Składniki:
2 woreczki ryżu (lub szklanka sypkiego ryżu)
10 dkg mięsa mielonego
mała cebula
3-4 łyżki startego sera żółtego
jajo
sól
pieprz
zioła prowansalskie
posiekany koperek
bułka tarta
olej
Przygotowanie:
Ryż ugotować według instrukcji na opakowaniu. Mięso mielone podsmazyć z posiekaną cebulką. Wymieszać ryż, mięso, ser zółty, jajko, posiekany koperek i zioła prowansalskie. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie, można dodać dla zagęszczenia bułki tartej. Z powstałej masy formować małe kotleciki. Opanierować w bułce tartej i smażyć na rozgrzanym oleju z obu stron na złoto-brązowy kolor. Gotowe!
Idealnie smakują z sosami, np. pomidorowym lub grzybowym.
Smacznego!!
czwartek, 7 marca 2013
Drożdżowe bułeczki z patelni, czyli angielskie mufinki
Czasem zdarza się tak, że piekarnik odmawia posłuszeństwa. Ale nic straconego, w końcu jest wiele przepisów na smaczne potrawy bez jego użycia. Dziś przepis ja zrobić drożdżowe bułeczki z patelni, zwane inaczej angielskimi muffinkami.
Składniki (przepis podstawowy, na 6 szt):
około 300 g mąki pszennej (wychodzi około 1,5 szklanki)
180 g ciepłej wody
7 g drożdży (świeżych)
pół łyżeczki soli
kasza manna
Przygotowanie:
Wszystkie składniki (oprócz kaszy mannej) zagniatamy do uzyskania jednolitej, gładkiej, elastycznej masy. Odstawiamy pod przykryciem (np. w misce przykytej ściereczką) w ciepłe miejsce. Kiedy nasza masa zwiększy się dwukrotnie, możemy przystąpić do dalszej pracy. Ciasto dzielimy na 6 części. Formujemy bułeczki, delikatnie je spłaszczając. Obtaczamy w kaszy mannej i pieczemy na suchej patelni pod przykryciem 8-9 min z każdej strony! Gotowe!
Moja porada: Bułeczki możemy nadziewać różnym farszem. Ja zrobiłam, nadziewane smażoną kiełbasą z cebulą (posiekać drobno kiełbasę oraz cebulę, podsmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, nadziewać bułeczki, jeszcze przed pieczeniem) oraz nadziewane dżemem wiśniowym (lepsze będą powidła). Smakują również bez nadzienia, posmarowane masłem :)
Smacznego!
Składniki (przepis podstawowy, na 6 szt):
około 300 g mąki pszennej (wychodzi około 1,5 szklanki)
180 g ciepłej wody
7 g drożdży (świeżych)
pół łyżeczki soli
kasza manna
Przygotowanie:
Wszystkie składniki (oprócz kaszy mannej) zagniatamy do uzyskania jednolitej, gładkiej, elastycznej masy. Odstawiamy pod przykryciem (np. w misce przykytej ściereczką) w ciepłe miejsce. Kiedy nasza masa zwiększy się dwukrotnie, możemy przystąpić do dalszej pracy. Ciasto dzielimy na 6 części. Formujemy bułeczki, delikatnie je spłaszczając. Obtaczamy w kaszy mannej i pieczemy na suchej patelni pod przykryciem 8-9 min z każdej strony! Gotowe!
Moja porada: Bułeczki możemy nadziewać różnym farszem. Ja zrobiłam, nadziewane smażoną kiełbasą z cebulą (posiekać drobno kiełbasę oraz cebulę, podsmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, nadziewać bułeczki, jeszcze przed pieczeniem) oraz nadziewane dżemem wiśniowym (lepsze będą powidła). Smakują również bez nadzienia, posmarowane masłem :)
Smacznego!
piątek, 22 lutego 2013
Prosta sałatka na każdą porę dnia
Składniki:
4 ugotowane na twardo jajka
2 średnie ogórki kiszone
mała puszka zielonego groszku
10-15 dkg żółtego sera
sól
pieprz
Majonez kielecki
szczypiorek
Przygotowanie:
Ugotowane na twardo jajka i ogórki kiszone posiekać w kosteczkę. Groszek odcedzić. Ser żółty zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać posiekany szczypiorek. Wszystko razem wymieszać. Posolić i popieprzyć do smaku. Dodać majonez, wymieszać. Gotowe!
Smacznego!
sobota, 16 lutego 2013
JOLLOF RICE, czyli zapiekany ryż po nigeryjsku
I kolejna afrykańska potrawa. Tym razem jest to Jollof Rice, czyli zapiekany ryż. Także na ostro!
Składniki:
8-10 woreczków ryżu PARBOILED RICE
2 puszki pomidorów w kawałkach
2 puszki koncentratu pomidorowego (lub małe słoiczki)
Pieprz Cayenne
sól
3-4 kostki rosołowe (drobiowe lub warzywne)
4-5 cebule
olej
4 opakowania części kurczaka (podudzia, górna część udek), wychodzi około 2 kg całości.
Przygotowanie:
Mięso umyć, osuszyć. Włożyć do garnka. 2 cebule pokroić w talarki, rozdzielić, posypać mięso. 2 kostki rosołowe rozkruszyć na kurczaku. Posolić delikatnie. Zalać wszystko wodą i gotować ok 15-20 min. Odcedzić. Smażyć całe kawałki mięsa w głębokim oleju.
W drugim garnku rozgrzać olej. Resztę cebul drobno poszatkować. Wsypać na olej. Dodać pomidory z puszki oraz koncentrat pomidorowy. Rozkruszyć resztę kostek rosołowych. Dodać 2-5 łyżeczek pieprzu Cayenne. Ja dodawałam i próbowałam, do uzyskania pożądanej ostrości. Dodać około szklanki wody. Ryż wysypać z woreczkow, wypłukać. Dodać do gotującego się sosu. Gotować, aż do wyparowania wody. Po wyparowaniu wody, prażyć przez około 10 min na wolnym ogniu, mieszając co chwilę, aby ryż się nie przypalił. Gotowe! Podawać z wcześniej przygotowanym kurczakiem.
Porada: Przepis który podałam, jest przepisem podstawowym. Do ryżu można dodać zielony groszek oraz marchewkę.
Smacznego!
Nigerian Stew, czyli gulasz nigeryjski z kurczaka
Lubicie kuchnie z różnych stron świata? Ja osobiście bardzo. Przedstawiam przepis na nigeryjski gulasz. Mam nadzieję że Wam, będzie smakował tak samo jak i mnie :)
Składniki:
6 skrzydełek z kurczaka
6 udek z kurczaka
1 opakowanie krewetek ok 300-400 g
3 puszki pomidorów (w kawałkach)
2 puszki (lub 2 małe słoiczki) koncentratu pomidorowego
3-4 kostki rosołowe drobiowe
4 duże cebule
Pieprz Kajeńskiego (CAYENNE PEPER)
sól
olej
3 opakowania ryżu PARBOILED RICE
Przygotowanie:
Z udek z kurczaka ściągnąć skórę, przekroić na pół aby powstało podudzie i reszta :) To mięso plus skrzydełka wymyć i osuszyć. Z krewetek usunąć głowy, wymyć i osuszyć. W dużym garnku rogrzać olej. Wrzucić poszatkowaną cebulę. Wlać pomidory z puszki, koncetraty oraz rozkruszyć kostki rosołowe. Dodać 1/3 opakowania pieprzu CAYENNE (około 4-6 łyżeczek). Gotować przez 5 min, dodać części kurczaka oraz krewetki. Dolać wody, tak aby mięso było przykryte. Gotować przez około 40 min na wolnym ogniu. Ryż wysypać do garnka, wypłukać dobrze. Zalać niedużą ilością wody. Delikatnie posolić. Gotować około 20 min aż woda wyparuje, a ryż będzie miękki. Gotowe!
Gulasz można zamrozić, ale dopiero na drugi dzień!
Porada: zamiast kurczaka można użyć także inne mięso lub można część zastąpić innym, jednakże z kurczaka jest jest typowym nigeryjskim daniem.
Smacznego!
piątek, 8 lutego 2013
Rozgrzewający gulasz z kurczaka na ostro
Smakowity, rozgrzewający gulasz z kurczaka.
Składniki:
1 filet z kurczaka
1 średnia marchew
1 średni pomidor
Pół papryki czerwonej
2 łyżeczki czosnku w proszku lub 3 ząbki świeżego
Pół średniej cebuli
1 łyżeczka pieprzu czarnego mielonego
1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej
2 łyżeczki pieprzu kajeńskiego
1 łyżeczka tymianku
sól
1 łyżeczka curry
3 łyżki koncentratu pomidorowego
Woda
Przygotowanie:
Pierś z kurczaka kroimy w drobną kosteczkę. Na tłuszczu zeszklić pokrojoną w kostkę cebulę, dodać czosnek. Uważać aby czosnek się nie przypalił, gdyż wtedy będzie gorzki. Dodać filet z kurczaka. Wymieszać dobrze. Dodać tymianek, oby dwa rodzaje pieprzu, paprykę mieloną, curry oraz sól. Podsmażać około 1-2 min, ciagle mieszając. Dodać wodę, aby całe mięso było zanużone. Dodać pokrojoną paprykę oraz pomidora. Marchew pokroić w paseczki. Dodać do mięsa. Dusić na wolnym ogniu aż 2/3 wody wyparuje. Dodać koncentrat pomidorowy. Gotować jeszcze 2 min. Gotowe!
Smacznego!
poniedziałek, 4 lutego 2013
Pikantny ziołowy omlet z chrupiącymi warzywami.
Składniki:
(na dwa średnie omlety)
Omlet:
3 jajka
3 łyżki mleka
sól
łyżeczka pieprzu kajeńskiego lub chilli
łyżeczka pieprzu czarnego mielonego
łyżeczka tymianku
łyżeczka ziół prowansalskich
łyżeczka czosnku granulawanego lub 2-3 ząbki świeżego
pół łyżeczki posiekanego czosnku
Warzywa:
Kawałek papryki czerwonej
Kawałek papryki zielonej lub żółtej
Kawałek ogórka zielonego
Pomidor
Mała cebula
Przygotowanie:
Składniki na omleta najlepiej zmiksować (omlet będzie bardziej puszysty). Smażyć na małym ogniu z obu stron. Warzywa pokroić na paseczki i posypać omleta. Gotowe! Czyż nie jest to proste i pyszne?!
Smacznego!
Mini torcik na czekoladowo-miodowym spodzie bez pieczenia
Składniki:
1 galaretka cytrynowa
1 galaretka zielona lub czerwona
200 g płatków do mleka czekoladowych (najlepiej muszelki)
4-6 łyżek miodu
100 g masła
5 dużych słodkich jabłek
Przygotowanie:
Spód czekoladowy:
Masło rozstopić i odstawić do wystygnięcia. Płatki do mleka rozgnieść na miazgę (ja użyłam młynka do kawy). Dodać miód i chłodne rozstopione masło. Wymieszać. Masę przełożyć do formy. Mocno docisnąć i wstawić do lodówki.
Masa jabłkowa:
Jabłka obieramy ze skórki, ścieramy na tarle o grubych oczkach i prażymy przez około 15-20 min. Odstawiamy i jeszcze do gorących jabłek wsypujemy galaretkę cytrynową. Dobrze mieszamy. Masę przekładamy na nasz spód. Wygładzić łyżką. Ponownie wstawić do lodówki.
Galaretkę zieloną lub czerwoną zrobić według instrukcji na opakowaniu, używając mniej wody. Kiedy zacznie tężeć, przełożyć na naszą masę jabłkową. I ponownie do lodówki. Kiedy galaretka stężeje, nasz deser gotowy.
Moja porada: Aby uzyskać spód marmurkowy używamy 150 g rozkruszonych płatków czekoladowych i 50 g rozkruszonych mocno herbatników.
Smaczego!
sobota, 2 lutego 2013
Budyniowe placuszki z bananami
Tak jakby racuszki, tyle że trochę inaczej ;)
(na 8 placuszków)
1 szklanka mleka
około 1,5 szkl mąki pszennej
1 jajo
2 budynie waniliowe lub śmietankowe
cukier
2 banany
Przygotowanie:
Mleko, mąkę, jajko i budynie mieszamy razem. Jeśli budynie są niesłodzone dodajemy 5-6 łyżek cukru, jeśli zawierają w sobie cukier, wystarczą 2-3 łyżki. Ciasto ma być gęste, ale lekko lejące. Banana obieramy ze skórki, kroimy w talarki i wrzucamy do masy. Wymieszać wszystko razem. Smażyć nieduże placuszki z obu stron na złoto-brązowy kolor. U mnie na patelni smażyłam po dwa placuszki. Gotowe!
Smacznego!
czwartek, 31 stycznia 2013
Faszerowane ogórki
Na drugie śniadanie lub przystawkę
Składniki:
2 małe ogórki lub jeden duży
25 dkg gęstego twarożku nieziarnistego
1 cebula
1/4 dużej papryki czerwonej
parę gałązek koperku
sól
pieprz
Przygotowanie:
Ogórki jeśli są małe, przeciąć wzdłuż, jeśli duże w poprzek na 3-centymetrowe kawałki. Wydrążyć środki i drobno posiekać. Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. Wymieszać z ogórkami i twarożkiem. Dodać posiekany koperek i drobno pokrojoną paprykę oraz pieprz. Przygotowanym farszem napełnić ogórki. Wstawić do lodówki na 20 min. Solić tuż przed podaniem. Zbyt wczesne posolenie potrawy sprawi że ogórki puszczą sok.
Porada: Zamiast papryki można użyć rzodkiewki, a zamiast cebuli, posiekany szczypior lub dymkę.
Smacznego!
Składniki:
2 małe ogórki lub jeden duży
25 dkg gęstego twarożku nieziarnistego
1 cebula
1/4 dużej papryki czerwonej
parę gałązek koperku
sól
pieprz
Przygotowanie:
Ogórki jeśli są małe, przeciąć wzdłuż, jeśli duże w poprzek na 3-centymetrowe kawałki. Wydrążyć środki i drobno posiekać. Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. Wymieszać z ogórkami i twarożkiem. Dodać posiekany koperek i drobno pokrojoną paprykę oraz pieprz. Przygotowanym farszem napełnić ogórki. Wstawić do lodówki na 20 min. Solić tuż przed podaniem. Zbyt wczesne posolenie potrawy sprawi że ogórki puszczą sok.
Porada: Zamiast papryki można użyć rzodkiewki, a zamiast cebuli, posiekany szczypior lub dymkę.
Smacznego!
środa, 30 stycznia 2013
Makaron z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietankowym
Pomysł na... obiad czy kolację... Sami zdecydujcie :)
Składniki:
300 g makaronu świderki
20 dkg pieczarek
1 pierś z kurczaka
100 ml wody
100 ml śmietany
4 łyżki mąki pszennej
pół łyżeczki tymianku
posiakana natka pietruszki
2-3 rzodkiewki
sól
pieprz
1-2 ząbki czosnku
mała cebula
Przygotowanie:
Pierś z kurczaka pokroić w kostkę i podsmażyć. Pieczarki pokrojone w plasterki podsmażyć wraz cebulą posiekaną w kostę. Do garnka wlać wodę i śmietanę. Zagotować, dodać mąkę, tymianek, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Gotować na wolnym ogniu 2 min. Jeśli sos jest zbyt gęsty dodać wodę, jeśli zbyt rzadki trochę mąki. Do sosu dodać kurczaka oraz pieczarki. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Gotować jeszcze przez 2-3 min. Ugotować makaron. Rzodkiewki pokroić na paseczki. Polać makaron sosem, posypać rzodkiewką oraz posiekaną natką pietruszki. Gotowe.
Smacznego!
poniedziałek, 28 stycznia 2013
Owocowa niespodzianka
Składniki: (na formę keksową)
4-6 gofrów (ja kupuję w Lidlu)
1 galaretka cytrynowa
1 galaretka diamentowa (Wodzisław)
serek homogenizowany waniliowy
gorzka czekolada
owoce do wyboru (banan, mandarynka, borówki, truskawki, winogrono i inne)
kilka herbatników
Przygotowanie:
Gofry ułożyć we formie. Posypać owocami oraz kawałkami czekolady. Galaretkę cytrynową przygotować według instrukcji na opakowaniu, używając mniej wody. Kiedy galaretka zacznie tężeć, zmiksować z serkiem homogenizowanym i zalać gofry z owocami.Na tężejące ptasie mleczko ułożyć herbatniki i wstawić do lodówki na około pół godziny. Diamentową galaretkę przygotować według instrukcji, używając mniej wody. Lekko tężejącą wylać na herbatniki. Wstawić ponownie do lodówki. Kiedy galaretka się stężeje, nasze ciasto gotowe.
Pokrojone ciasto, udekorować bitą śmietaną i posypać startą gorzką czekoladą.
UWAGA! ŚWIEŻE OWOCE KIWI I ANANASA POWODUJĄ ŻE GALARETKA NIE TĘŻEJE!!
Smacznego!
sobota, 26 stycznia 2013
Makaron z warzywami i sosem pomidorowym
Przepisów na sosy pomidorowe do makaronów jest mnóstwo. Teraz ja przedstawię Wam... mój przepis, który wymyśliłam w ósmej klasie podstawówki. Jest prosty i pyszny. I oczywiście łatwy do urozmaicenia! :)
Składniki:
4 ząbki czosnku
mała cebula
1 średnia papryka czerwona
1 średni ogórek kiszony
1 ugotowana marchew
zioła prowansalskie
pieprz cayenne (może być lub nie)
pieprz czarny mielony
posiekana natka pietruszki
posiekany szczypiorek
5-6 dużych pomidorów
4-5 łyżek koncentratu pomidorowego
2 łyżki ketchupu
200 g makaronu świderki
Przygotowanie:
Cebulę i czosnek drobno posiekać, zeszklić na patelni. Dodać pokrojoną w kostkę paprykę oraz tak samo pokrojony ogórek kiszony. Podlać to wodą. Dusić około 5 min. Dodać pokrojoną w kostkę marchew. Pokroić pomidory na kawałki i dodać do pozostałych składników. Dusić, aż pomidory zmiękną. Dodać koncentrat i ketchup. Dodać zioła, pieprz. Dusić jeszcze przez 2-3 minuty. Do gotowego sosu dodać natkę pietruszki i szczypiorek. Pomieszać, NIE GOTOWAĆ!
Ugotowany wcześniej makaron polać sosem. Gotowe!
Smacznego!
Składniki:
4 ząbki czosnku
mała cebula
1 średnia papryka czerwona
1 średni ogórek kiszony
1 ugotowana marchew
zioła prowansalskie
pieprz cayenne (może być lub nie)
pieprz czarny mielony
posiekana natka pietruszki
posiekany szczypiorek
5-6 dużych pomidorów
4-5 łyżek koncentratu pomidorowego
2 łyżki ketchupu
200 g makaronu świderki
Przygotowanie:
Cebulę i czosnek drobno posiekać, zeszklić na patelni. Dodać pokrojoną w kostkę paprykę oraz tak samo pokrojony ogórek kiszony. Podlać to wodą. Dusić około 5 min. Dodać pokrojoną w kostkę marchew. Pokroić pomidory na kawałki i dodać do pozostałych składników. Dusić, aż pomidory zmiękną. Dodać koncentrat i ketchup. Dodać zioła, pieprz. Dusić jeszcze przez 2-3 minuty. Do gotowego sosu dodać natkę pietruszki i szczypiorek. Pomieszać, NIE GOTOWAĆ!
Ugotowany wcześniej makaron polać sosem. Gotowe!
Smacznego!
czwartek, 24 stycznia 2013
Rajski torcik na zimno
Zapraszam na pyszny torcik na zimno. Każdy kęs, to jak wizyta w raju... :)
Składniki:
Spód herbatnikowo-orzechowy:
150 g masła
około 200 g herbatników
3-4 łyżki zmielonych orzechów włoskich
Masa jabłkowo-bananowo-cytrynowa:
1 galaretka cytrynowa (Wodzisław)
3 duże jabłka
3 duże banany
Ptasie mleczko:
1 galaretka agrestowa (Wodzisław)
1 serek homogenizowany waniliowy
Na wierzch 1 galaretka fioletowa (ametystowa, Wodzisław)
Przygotowanie:
Spód herbatnikowo-orzechowy.
Masło roztopić. Herbatniki zmielić i wymieszać z orzechami. Dodać ostudzone masło. Wymieszać. Przygotowaną masę wyłożyć na tortownicę. Mocno docisnąć, wstawić do lodówki.
Masa jabłkowo-bananowo-cytrynowa
Jabłka obrać ze skórki, zetrzeć na tarle o grubych oczkach. Podsmażać około 10 min, dodać pokrojone drobno banany. Podsmażać jeszcze 5 min, aż banany zmiękną i się rozpadną. Można trochę porozgniatać widelcem. Zdjąć z ognia i jeszcze do gorącej masy dodać galaretkę cytrynową. Dobrze wymieszać. Jak wystygnie, wylać na spód herbatnikowy. Wstawić ponownie do lodówki.
Ptasie mleczko:
Galaretkę przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, dodając mniej wody. Kiedy galaretka zacznie tężeć, zmiksować z serkiem homogenizowanym. Ptasie mleczko wylać na masę jabłkowo-bananowo-cytrynową. Wstawić do lodówki.
Fioletową galaretkę przygotwać według przepisu na opakowaniu. Jeśli ptasie mleczko stężało, wylać zimną galaretkę na wierzch. Wstawić do lodówki. Kiedy galaretka stężeje, nasz torcik jest gotowy.
Smacznego!
środa, 23 stycznia 2013
Nadziewane paprykowe łódeczki
Doskonałe na śniadanie, na kolację, na przekąskę...
Przepis na 4-6 paprykowych łódeczek, w zależności od wielkości papryki
Składniki:
2-3 większe papryki (kolor obojętny)
1 woreczek ryżu
2 ugotowane jajka
20 dkg mięsa mielonego
mała cebula
posiekana natka pietruszki
4-6 plasterków żółtego sera
opcjonalnie posiekane orzeszki pistacji
sól
pieprz
Przygotowanie:
Ryż ugotować, mięso posmażyć z posiekaną cebulką. Ugotowane jajka także posiekać. Paprykę przekroić wzdłuż, pozbyć się gniazd nasiennych. Ryż, jajka, mięso, pistacje oraz natkę pietruszki wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Nakładać farsz do przygotowanych papryczek. Na wierzch położyć plasterek sera żółtego. Zapiekać w piekarniku około 10-15 min w temp 150-160 stopni Celcjusza. Gotowe!
Smacznego!
sobota, 19 stycznia 2013
Ciasteczka margaryniaczki
Napewno każdy z Was ma swoje smaki z dzieciństwa. Ja także. Są to margaryniaczki, pyszne drożdżowe ciasteczka. Kiedyś jako dziecko, myślałam że są one bardzo skomplikowane, a moja mama używa jakiejś magii, aby je zrobić. Dziś jako dorosła kobieta, sama je piekę. A wam przekazuję "magiczny" przepis na te ciasteczka!
Składniki:
30 dkg mąki
1 kostka dobrej margaryny
5 dkg drożdży
2 jajka
cukier waniliowy
2 łyżki kwaśnej śmietany
powidła śliwkowe lub marmolada
cukier puder do posypania
Przygotowanie:
Mąkę przesiać, posiekać nożem margarynę oraz drożdże w tej mące. Dodać pozostałe składniki. Wyrabiać ciasto nie za długo. Przygotowane ciasto schłodzić w lodówce przez około 30 min lub zawinąć w czystą ścierkę i włożyć do garnka z zimną wodą. Kiedy ciasto zacznie wypływać, jest gotowe do dalszej "pracy". Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni Celcjusza. Ciasto rozwałkować na grubość 5 mm, pokroić na kwadraty (o boku 6-7 cm). Łyżeczką nakładać powidła na środek kwadratu. Dwa przeciwległe rogi składać do środka. Ciasteczka układać na NIEWYSMAROWANEJ (!!!) tłuszczem blasze do pieczenia. Piec około 20-25 min, aż do zarumienienia się margaryniaczków. Po ostudzeniu, posypać ciastka cukrem pudrem. Gotowe!
Ciasteczka w zamkniętym pojemniku można przechowywać nawet tydzień! Choć u mnie nie wytrzymują nawet dwóch dni :)
Smacznego!
Składniki:
30 dkg mąki
1 kostka dobrej margaryny
5 dkg drożdży
2 jajka
cukier waniliowy
2 łyżki kwaśnej śmietany
powidła śliwkowe lub marmolada
cukier puder do posypania
Przygotowanie:
Mąkę przesiać, posiekać nożem margarynę oraz drożdże w tej mące. Dodać pozostałe składniki. Wyrabiać ciasto nie za długo. Przygotowane ciasto schłodzić w lodówce przez około 30 min lub zawinąć w czystą ścierkę i włożyć do garnka z zimną wodą. Kiedy ciasto zacznie wypływać, jest gotowe do dalszej "pracy". Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni Celcjusza. Ciasto rozwałkować na grubość 5 mm, pokroić na kwadraty (o boku 6-7 cm). Łyżeczką nakładać powidła na środek kwadratu. Dwa przeciwległe rogi składać do środka. Ciasteczka układać na NIEWYSMAROWANEJ (!!!) tłuszczem blasze do pieczenia. Piec około 20-25 min, aż do zarumienienia się margaryniaczków. Po ostudzeniu, posypać ciastka cukrem pudrem. Gotowe!
Ciasteczka w zamkniętym pojemniku można przechowywać nawet tydzień! Choć u mnie nie wytrzymują nawet dwóch dni :)
Smacznego!
piątek, 18 stycznia 2013
Makaron z sosem pomidorowym i mięsnymi kuleczkami
Składniki:
20 dkg mięsa mielonego
1 jajo
1 łyżeczka tymianku
1 cebula
1-2 łyżki mąki pszennej
2 ząbki czosnku
70-80 dkg pomidorów
200 gr makaronu spagetti (lub innego)
papryka mielona słodka
zioła prowansalskie
sól
pieprz
bułka tarta
Przygotowanie:
Mięsne kuleczki
Mięso mielone mieszamy z posiekaną połową cebuli, mąką, tymiankiem, solą, pieprzem oraz jajem. Z powstałej masy formujemy małe kuleczki. Obtaczamy w bułce tartej i smażymy z każdej strony.
Sos:
Posiekaną cebulę oraz czosnek zeszklić, dodać obrane ze skórki pomidory. Dusić na wolnym ogniu, aż pomidory zmiękną. Przetrzeć powstały sos przez sitko. Dodać łyżeczkę papryki, łyżeczkę ziół prowansalskich, pieprzu, odrobinę soli. Gotować jeszcze przez 2-3 minuty.
Ugotować makaron. Na makaronie położyć 2 lub więcej mięsnych kuleczek. Polać sosem. Można posypać startym żółtym serem. Gotowe!
Smacznego!
poniedziałek, 14 stycznia 2013
Sałatka jarzynowa z majonezem
Składniki:
4 duże marchewki
2 większe pietruszki
pół średniego selera
2 średnie ziemniaki
pół dużej cebuli
2 większe ogórki kiszone
2 ugotowane jajka
puszka zielonego groszku
puszka kukurydzy
sól
pieprz
Majonez Kielecki
Przygotowanie:
Marchew, pietruszkę, seler, ziemniaki gotujemy w skórce. Ugotowane, obrane ze skórki warzywa kroimy w drobną kosteczkę. Tak samo kroimy cebulę, jajka oraz ogórki kiszone. Odcedzamy z wody groszek oraz kukurydzę. Dodajemy do pozostałych warzyw. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Mieszamy delikatnie. Dodajemy majonez. Gotowe!
Smacznego!
niedziela, 13 stycznia 2013
Tort z masą budyniową
Tortów jak wiemy jest mnóstwo. Ale jeśli chodzi o dzieci, lista się zawęża. A jak dodamy, że tort ma być jadalny dla rocznego dziecka, lista po raz kolejny się uszczupla. Jako że mój synuś skończył ostatnio roczek (11 styczeń), tort był bardzo delikatny i zarazem pyszny.
Składniki:
Ciasto:
13 dkg mąki pszennej
7 dkg mąki ziemniaczanej
6 jajek
12 dkg cukru
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Masa:
2 budynie waniliowe lub śmietankowe
3/4 litra mleka
250-300 g masła
opcjonalnie 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Ciasto:
Mąkę pszenną przesiać. Obydwa rodzaje mąki wymieszać razem. Żółtka ubić z połową cukru, domieszać połowę mąki. Białka z odrobiną soli, ubijamy na bardzo sztywną pianę. Dodajemy pozostały cukier i ubijamy, aż piana stanie się gęsta. Piekarnik nagrzać do 180 stopni Celcjusza. 1/3 piany wymieszać z resztą mąki i dodać do masy jajecznej. Dodać pozostałą pianę i delikatnie wymieszać. Masę wylać do wyłożonej papierem do pieczenia formy. Ciasto wstawić do piekarnika i piec około 35-40 min. Po upieczeniu i wystudzeniu przekroić ciasto wzdłuż na trzy części. Nasączyć biszkopt gorzką herbatą lub sokiem pomarańczowym.
Masa:
Budynie przygotowywujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, używając mniej mleka. Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Masło rozcieramy na gładką masę, dodajemy budyń, dalej ucierając. Kiedy masa będzie gładka, przekładamy nią biszkopt. Zostawiamy trochę masy na dekorację. Możemy ją zabarwić, dodając barwnik spożywczy. Kolor i intensywność zabarwienia pozostwiam dla Was. Dekorujemy tort według własnego uznania. Gotowy tort wkładamy do lodówki na około 30 min. Gotowe!
Smacznego!
Ciasto:
13 dkg mąki pszennej
7 dkg mąki ziemniaczanej
6 jajek
12 dkg cukru
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Masa:
2 budynie waniliowe lub śmietankowe
3/4 litra mleka
250-300 g masła
opcjonalnie 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Ciasto:
Mąkę pszenną przesiać. Obydwa rodzaje mąki wymieszać razem. Żółtka ubić z połową cukru, domieszać połowę mąki. Białka z odrobiną soli, ubijamy na bardzo sztywną pianę. Dodajemy pozostały cukier i ubijamy, aż piana stanie się gęsta. Piekarnik nagrzać do 180 stopni Celcjusza. 1/3 piany wymieszać z resztą mąki i dodać do masy jajecznej. Dodać pozostałą pianę i delikatnie wymieszać. Masę wylać do wyłożonej papierem do pieczenia formy. Ciasto wstawić do piekarnika i piec około 35-40 min. Po upieczeniu i wystudzeniu przekroić ciasto wzdłuż na trzy części. Nasączyć biszkopt gorzką herbatą lub sokiem pomarańczowym.
Masa:
Budynie przygotowywujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, używając mniej mleka. Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Masło rozcieramy na gładką masę, dodajemy budyń, dalej ucierając. Kiedy masa będzie gładka, przekładamy nią biszkopt. Zostawiamy trochę masy na dekorację. Możemy ją zabarwić, dodając barwnik spożywczy. Kolor i intensywność zabarwienia pozostwiam dla Was. Dekorujemy tort według własnego uznania. Gotowy tort wkładamy do lodówki na około 30 min. Gotowe!
Smacznego!
środa, 9 stycznia 2013
Naleśniki z warzywami i sosem śmietankowo-majonezowym
Farsz jest na około 6-8 naleśników.
Składniki:
30 dkg pieczarek
1 duża ugotowana marchew
3 średnie pomidory (ja użyłam greckie, są pyszne)
sałata lodowa
1 papryka, np. żółta
Mała cebula
Sos:
3 łyżki śmietany
3 łyżki Majonezu Kieleckiego
Tymianek
Pieprz
Szczypiorek
Natka pietruszki
Cząbek ogrodowy
Przygotowanie:
Pieczarki pokroić na paseczki i podsmażyć z posiekaną w kostkę cebulą. Marchew, pomidory i paprykę kroimy w kostkę. Sałatę rwiemy na mniejsze kawałki (ilość dodanej sałaty zależy od naszych upodobań). Mieszamy wszystko razem. Przygotowywujemy sos, mieszając wszystkie składniki razem.
Na upieczone wcześniej naleśniki (lub tortillę) nakładamy około 2 łyżek farszu, polewamy sosem i zawijamy z trzech stron, aby wyszło coś na kształt lejka. Gotowe!
Porada: Można dodać pieczony i pokrojony w kostkę filet z kurczaka.
Smacznego!
niedziela, 6 stycznia 2013
Mielone inaczej
Czasem zdarza się tak, że dzieci nie lubią jeść ugotowanych warzyw. Tak też jest z moją starszą córką. Więc przemyciłam jarzynki do mięsa. Wyszły pyszne mielone i o ile zdrowsze!! I wszystko zjedzone ze smakiem! :)
Składniki:
30 dkg mięsa mielonego
Ugotowana marchew
Mała ugotowana pietruszka
Kawałek ugotowanego selera
Sól
Pieprz
1-2 łyżeczki posiekanej natki pietruszki
Łyżeczka koncentratu pomidorowego
3 łyżki mąki
1 jajko
Bułka tarta
Przygotowanie:
Ugotowane warzywa po prostu rozgniatamy widelcem dość mocno. Mieszamy z mięsem. Dodajemy jajo, łyżeczkę koncetratu pomidorowego, mąkę, sól, pieprz, natkę pietruszki. Wyrabiamy masę. Formujemy małe kotleciki, panierujemy w bułce tartej i smażymy z obydwu stron na złoty kolor. Podajemy np. tradycyjnie z ziemniakami i buraczkami.
Smacznego!
Słodko, prosto, pysznie
Kiedyś nabrałam ochotę na coś słodkiego i prostego. Ale zwykła czekolada czy ciastko to nie to na co miałam ochotę. Wpadłam na dość nietypowy (moim zdaniem) deser. Połączyłam ptasie mleczko z.... budyniem. I wiecie co, efekt mnie zaskoczył. Było pyszne!!! Tylko mam jeden problem... Jak można nazwać ten deser?? Macie jakieś pomysły??? Piszcie w kometarzach :)
Składniki:
1 budyń waniliowy lub śmietankowy
mleko
1 galaretka owocowa (najlepiej wiśnia lub truskawka)
1 serek homogenizowany
ciemna czekolada
1-2 łyżki mleczka kokosowego (może być, lecz nie musi)
wiórki kokosowe
Przygotowanie:
Budyń przygotowywujemy według przepisu na opakowaniu (użyjmy trochę mniej mleka). Przekładamy do niedużych miseczek. Kiedy wystygnie, wkładamy do lodówki. Przygotowywujemy galaretkę (użyjmy trochę mniej wody). Kiedy zacznie tężeć, miksujemy z serkiem homogenizowanym. Przekładamy powstałe ptasie mleczko do niedużych pojemniczków i dajemy do lodówki na około 30 min. Wykładamy na talerz, najpierw budyń, a na to nasze ptasie mleczko. Rozpuszczamy czekoladę z mleczkiem kokosowym w kąpieli wodnej. Polewamy naszą kompozycję budyń+ptasie mleczko i posypujemy sporą ilością wiórków kokosowych. Gotowe!
Smacznego!
czwartek, 3 stycznia 2013
Francuskie tosty z ziołami
Składniki:
2 jajka
mleko (około 5 łyżek)
zioła prowansalskie
sól
pieprz
ser zółty
posiekana natka pietruszki
kilka kromek weki (bułki paryskiej)
Przygotowanie:
Jajka roztrzepujemy, dodajemy odrobinę mleka, zioła, pieprz i sól. Moczymy kromki w przygotowanej mieszance. Smażymy na tłuszczu. Kiedy odwrócimy kromkę, posypujemy strartym żółtym serem. Po upieczeniu, posypujemy natką pietruszki.
Smacznego!
środa, 2 stycznia 2013
Egzotyczna sałatka owocowa
Składniki:
1 ananas (ja użyłam świeżego, ale równie dobrze może być z puszki)
1 czerwony grejfrut
5 mandarynek
3 banany
10 szt liczi ( można użyć ze słoika)
2 brzoskwinie
Gorzka czekolada
Wiórki kokosowe
Idealnie będzie pasować kolorystycznie i smakowo kiwi (ja niestety nie miałam)
Przygotowanie:
Wszystkie składniki kroimy na czątki i delikatnie mieszamy. Rozpuszaczamy czekoladę w kąpieli wodnej i polewamy sałatkę. Posypujemy kokosem.
Smacznego!
wtorek, 1 stycznia 2013
Kurczak w pomidorach
Składniki:
2 filety z kurczaka
kilka pomidorów koktajlowych
3-4 łyżki koncentratu pomidorowego
tymianek
1/2 kostki rosołowej warzywnej (ja użyłam Winiary)
pieprz Cayenne (kajeński)
curry
zioła prowansalskie
sól
Przygotowanie:
Filety kroimy na mniejsze części. Dodajemy wszystkie przyprawy oprócz pomidorów i koncentratu. Dusimy na wolnym ogniu. Kiedy mięso będzie miękkie i woda prawie wyparuje podlewamy niewielką ilością wody, dodajemy przekrojone na pół pomidorki koktajlowe i koncentrat pomidorowy. Kiedy pomidory zmiękną, potrawa gotowa.
Moja porada: Wodę z ugotowanego ryżu można dodać do mięsa i chwilkę gotować. Woda ta naturalnie stworzy i zagęści sos. Tak samo działa woda z makaronu!
Smacznego!
Subskrybuj:
Posty (Atom)